Kariera w pszczelarstwie

W branży pszczelarskiej w Polsce pracuje ponad 40 tysięcy pszczelarzy (dane GUS, Rocznik Statystyczny Rolnictwa na 2015 rok). Z kolei Oddział Pszczelnictwa Instytutu Ogrodnictwa w Puławach podaje dane Inspekcji Weterynaryjnej, według których w 2015 roku najwięcej rodzin pszczelich zarejestrowano w województwie lubelskim. Nic dziwnego – rolniczy potencjał regionu w połączeniu z bogatą tradycją produkcji miodu powodują, że Lubelszczyznę nazywa się polskim zagłębiem pszczelarskim. Prym w tej dziedzinie wiedzie cała południowo-wschodnia Polska – również województwo podkarpackie oraz małopolskie, w którym stwierdzono największe zagęszczenie rodzin pszczelich na 1 kilometr kwadratowy powierzchni.

 

Gospodarstw pasiecznych systematycznie przybywa. Jak czytamy w raporcie Greenpeace „Nie tylko miód. Wartość ekonomiczna zapylania upraw rolniczych w Polsce w 2015 roku”, aż 4,1 mld zł zysków z produkcji rolnej w Polsce pochodzi od pszczół.

 

Pszczelarstwo to dziedzina, w której pierwsze kroki – zarówno jeśli chodzi o teoretyczne podstawy, jak również umiejętności – można stawiać w każdym wieku. Jesteś na emeryturze i odkrywasz u siebie pasję pszczelarską? To dobry moment na założenie własnej pasieki. Źródłem przydatnych informacji będzie Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Lublinie oraz Stowarzyszenie Pszczelarzy Lubelskich.

 

Młodzież, która dopiero planuje swoją przyszłość, może wybrać pszczelarstwo jako ścieżkę kariery. Zawodową przygodę pozwoli rozpocząć odpowiednio ukierunkowana edukacja. Na Lubelszczyźnie idealnym miejscem na zdobycie niezbędnej wiedzy jest Technikum Pszczelarskie w Pszczelej Woli, będące częścią Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego. Placówkę otacza zespół parkowy nad rzeką Bystrzycą. Obok budynku szkolnego powstał jedyny w Polsce skansen pszczelarski. Na stronie internetowej Zespołu Szkół Rolniczych przyszli pszczelarze znajdą informacje dotyczące rekrutacji i zasad przyjmowania uczniów.

 

Pasjonaci i znawcy pszczelarstwa oraz miodów mogą również znakomicie odnaleźć się w pracy w Spółdzielni APIS. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zakładki „Kariera w Apisie”.

WordPress Video Lightbox